T-MAX

Dozajlama Cihazları

Günümüzde, plastik kullanımı hızla artarken, ülkemizde de plastik üretimi giderek yükseliyor. Otomotiv, beyaz eşya, tekstil, gıda, medikal, inşaat, havacılık, uzay ve ambalaj gibi birçok önemli sektörde plastik parçalar yaygın olarak kullanılıyor. Ancak, bu büyüyen sektörde en büyük sorunlardan biri, yüksek hammadde ve katkı malzeme fiyatlarıdır, bu da üreticileri ve nihai kullanıcıları etkilemektedir.

Plastik üretiminde kullanılan masterbatch (MB) ve katkı maddelerinin, hammaddeye katılma yöntemi, üretim maliyetini belirlemede önemli bir faktördür. Özellikle, tüm plastik işlemlerinde yaygın olarak kullanılan MB için kullanılan dozajlama sistemleri, hammadde ve katkı maliyetlerini minimum seviyeye indirmeye yardımcı olmaktadır.

Dozajlama sistemleri, genellikle gravimetrik ve volumetrik olarak sınıflandırılır:

Volumetrik Dozajlama: Hammadde ve katkıların yoğunluk ve akış değerlerine göre belirli kabullerle kalibre edilmiş, motora tahrik edilen ve uygun hatve aralığına sahip vida, disk gibi ünitelerle yapılan dozajlama şeklidir.

Gravimetrik Dozajlama: Tartım kabiliyeti sayesinde, hammadde ve katkıların yoğunluğu ve akışına uygun olarak yapılan kalibrasyon sonucunda ağırlık bazında dozajlama yapabilen sistemdir.