T-MAX

Soğutma ve Isıtma Üniteleri

Ülkemizde ve dünyada, plastik enjeksiyon veya ekstrüder sistemlerinde artan üretim maliyetlerini kontrol edilebilir hale getirmek, ulusal ve uluslararası pazarda rekabet gücümüzü korumak için kullanılan ekipmanların doğru bir mühendislikle hesaplanıp, doğru şartlar altında birbirleriyle senkronize olması gereklidir. Plastik enjeksiyon ve ekstrüder sistemlerinde kullanılan kalıpların, üretilmek istenen parçanın düzgün formda olması için kalıbın çok iyi tasarlanması ve proses suyunun debi ve sıcaklığının kontrol altında tutulması büyük önem taşır. Rekabetçi bir pazarda doğru ekipmanlarla üretim yapmak, hem verimliliği artırır hem de maliyetleri düşürür.

Enjeksiyon makinelerinden soğutma kalıplarının soğutulması ve hidrolik motor yağının soğutulması olarak iki ana bölümde gerçekleşirken, ekstrüderde havuzun soğutulması söz konusudur.

Kalıpların Soğutulması:

Uygun bir soğutma sağlanabilmesi için, kalıplanan malzemenin özellikleri, parçanın şekli ve kalıbın yapısı ile transfer yapılacak ısı miktarının bilinmesi gerekir. Su ile soğutmada, soğutma suyu kanalları kalıp yüzeyine fazla yakın olmamalıdır, aksi halde sıcaklık değişimleri kalıp yüzeyinde termal şoklara sebep olabilir. Su kanalları kalıp yüzeyinden fazla uzakta olmamalı çünkü bu durumda ısı transferi yeterince sağlanamaz. Su en fazla ısıyı transfer edecek şekilde kanallarda dolaşmalı ve suyun debisi kalıbı belirlenen sıcaklıkta tutabilecek miktarda sağlanmalıdır. T-MAX güvencesiyle, endüstriyel soğutma sistemleri, istenilen debi ve sıcaklığı sağlamak için 25 yıldır başarıyla satışını yapmaktadır. T-MAX chiller grupları, çeşitli opsiyonlarla üretilmekte olup, İtalya’daki üretici firmada üretimi gerçekleştirilmektedir.

Hidrolik Yağın Soğutulması:

Bilinmelidir ki hidrolik yağlarda 70°C çalışma sıcaklığının üzerinde kimyasal reaksiyonlar oluşmaya başlar ve yağın özellikleri değişir. Bu nedenle, enjeksiyon makinelerinde en yüksek sıcaklıklı hava şartlarında dahi hidrolik yağın 58 °C ‘yi aşmaması önerilir. Hidrolik yağın aşırı soğuması da üretimi olumsuz etkiler. Kararlı ve verimli bir üretim için makine hidrolik yağ sıcaklığını optimum sıcaklıklarda sabit tutmak önemlidir. Bu işlem sırasındaki enerji verimliliği de göz önünde bulundurulmalıdır. T-MAX Free cooling sistemleri veya cihaz enerji maliyetlerini yağ soğutma uygulamalarında minimuma indirmek üzere tasarlanmıştır. %90’a varan enerji tasarrufu sağlayan bu sistemler, Alman malı fanlar ve fan hız kontrol üniteleriyle donatılmıştır. Paslanmaz veya alüminyum gövde yapısına sahip olan bu sistemler, endüstriyel uygulamalarda optimum performans ve enerji verimliliği sağlar.